Την νίκη με 90-71 πήρε η ΕΘΑ κόντρα στον Απόλλωνα Σε μεγάλα διαστήματα ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο.

Καλό ξεκίνημα έκανε ο Απόλλωνας στο παιχνίδι, όπου μετά από δύο λεπτά προηγήθηκε με 7-2. Στο επόμενο τρίλεπτο είδαμε πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 11-5, ενώ η ΕΘΑ απάντησε μέχρι το 7:30 με ένα σερί επτά πόντων παίρνοντας προβάδισμα με 12-11. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ωστόσο ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου προβάδισμα με 19-16.

Από πέντε πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου με το σκορ να φθάνει στο 24-21 υπέρ του Απόλλωνα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι πόντους, μέχρι το 13', και πήραν προβάδισμα με 27-24. Ο Απόλλωνας ισοφάρισε στο 15:30 (31-31), ενώ στην εξέλιξη της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο με το σκορ να οδηγείται στο 40-38 υπέρ της ΕΘΑ.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ η ΕΘΑ στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, όπου κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά έξι πόντων μέχρι το 22:30 με το σκορ να είναι στο 47-41. Ο Απόλλωνας κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, μειώνοντας στον πόντο μέχρι το 35:40 (55-54), ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 59-58. Μέχρι το φινάλε της περιόδου η ΕΘΑ ήταν ξανά μπροστά στο σκορ, με 67-64.

Με τέσσερις πόντους ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ, που προηγήθηκε με 71-64. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να απαντήσει, σημειώνοντας μία ελεύθερη βολή με τον Γεωργίου στο 35' για να έρθει η ΕΘΑ και με πέντε ακόμα πόντους  να δημιουργεί διαφορά έντεκα πόντων (76-65) στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν όχι απλώς να διατηρήσουν την διαφορά στο σκορ, αλλά και να την αυξήσουν, και με το τέλος του αγώνα πήραν την νίκη με τελικό σκορ 90-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 40-38, 67-64, 90-71